درمان با یوگا

درمان با یوگا

 

بلندترین سفر زندگی پیمودن راه بین ذهن و دل است و ما انسان ها همه در همین مسیر گام برمی‌داریم ، حرکت به سمت کمال ، یکپارچگی و عشق و این همان درمانی است که همگی آرزویش را داریم و چنانچه بخواهیم در زندگی به بالاترین امکانات و توانایی خود دست یابیم ، باید به این درمان برسیم .

اما آیا ما واقعا نیاز به درمان داریم ؟

 شاید لازم باشد پیش از هر چیز به این سوال پاسخ صحیح بدهیم و البته لازمه آن داشتن شناخت واقع بینانه نسبت به خود و دنیای اطرافمان خواهد بود . خیلی وقت‌ها ، بیماری سالهاست در وجود ماست بی آن که به آن آگاه باشیم و حتی علائم ظاهری آن برایمان نمود داشته باشد . بطورمثال بیماری که با مراجعه به پزشک و گرفتن نتیجه اولین آزمایشات از صدای پزشک خود متعجب می‌شود که چرا اینقدر دیر مراجعه کرده است ؟!  

 در حیطه عواطف ، تجربه ی عواطف نیز به همان گونه و از دشوارترین کارها است . بسیاری از مردم حتی هنگامی که در جوش و خروش هستند نمی‌دانند که خشمگین شده اند و برخی افراد در حالی که غم تنها معاشرشان است نمی دانند که اندوهگین هستند . بیشتر مردم فقط هنگامی به عواطف خود آگاه می شوند که جریان های شدید عاطفی ، زندگی آنها را مختل کرده باشد و چیزی که در تمام این موارد مشهود است عدم هوشیاری عاطفی است . شما به سادگی خود را فراموش کرده اید و تنها زمانی به خود می آید که عملی اتفاق افتاده باشد و چیزی که دراین حالت پیش روی شماست ، خاطره یا نتیجه عمل شما در گذشته است . هوشیاری عاطفی یعنی آگاه بودن به احساسات و عواطف درهر لحظه و این هوشیاری به معنای آگاهی از دردها ، ترسها و هیجانات می باشد ، البته این آگاهی نمی تواند فقط با دانستن و مطالعه ی صرف محقق و ایجاد شود . هوشیاری به عواطف و درمان ، روند و تلاشی است که در طول زندگی و با تلاش مستمر به شکل تمریناتی که در پیش رو به آنها اشاره می‌شود ، قابل حصول می باشد ، روندی که به ایجاد قدرت حقیقی یا نیروی حقیقی خواهد انجامید .

 قدرت حقیقی هماهنگی شخصیت شما با روح شماست . ایجاد قدرت حقیقی به کلی با دستیابی به قدرت بیرونی متفاوت است . ما با راه های کسب قدرت بیرونی به خوبی آشنا هستیم زیرا از دیرباز در این راه کوشیده ایم .

فرآیند درمان و آفرینش قدرت حقیقی ، شما را با ناسالم ترین بخشهای وجودتان روبه‌ رو می‌کند ، قسمت هایی از وجودتان که دیگران ، شما و جهان را سرزنش و داوری می کنند و مورد نفرت و حسد قرار می‌دهند . باید این بخش های وجودتان را شناسایی کنید ، بخش هایی که بیشتر مایل هستند دیگران را تغییر دهند تا اینکه خود دگرگون شوند .

 شما برای آزمودن این بخش میتوانید به جریان عواطف خود دقت کنید و نسبت به آنها آگاه باشید . زمانی را که احساس می‌کنید حق با شماست ، دچار خشم می‌شوید و حالت دفاعی می‌گیرید یا زمانی که احساس اندوه می کنید و خود را سرزنش می نمایید . هر بار که یکی از این موارد و واکنش‌ها را در خود تشخیص می دهید سعی کنید بی آنکه آن را قضاوت کنید با آن بمانید و پراپر آن را حس کنید و نسبت به آن آگاه باشید .

 

 

یوگا به ما کمک می کند تا نسبت به عواطف و کنش‌های درونمان آگاه شویم . یوگا ما را به مرزها و لبه‌های سطوح شخصیتمان هدایت کرده و ما را با تنها لحظه ی حقیقی زندگیمان یعنی لحظه حال آشنا می‌کند که در آن ، درمان و قدرت حقیقی شکل میگیرد .

 

بار دیگر باید سوال ابتدای بحث را یادآور شویم و آن اینکه منظور از درمان با یوگا چیست و آیا ما نیاز به درمان داریم  ؟

برای پاسخ دادن به این سوال و درک موضوع بایستی کمی به عقب باز گردیم . از بدو تولد نژاد بشر نیاز به احساس امنیت و ارزشمند بودن توجه انسان را به بیرون و خارج از خود معطوف کرده است . ما به بررسی و استخراج مواد معدنی و پرورش گیاهان و حیوانات پرداختیم تا آنها را در خدمت خود به کار گیریم و در این روند به قدری به توجه به بیرون عادت کردیم که دیگر از درون خود غافل گشتیم . ساختن سرپناه ، یافتن غذا ، بزرگ کردن فرزندان و فرستادن آنها به مدرسه به انسانهای بیشماری احساس امنیت و ارزشمند بودن داده است اما با وجود آن که این نیازها هنوز در ما وجود دارد ، توجه به بیرون و تلاش در این زمینه دیگر ما را راضی نمی‌کند و احساس خلاء ای که حاصل سالها و قرنها بی توجهی به درون و احساسات و عواطفمان بوده ، امروز ما را در شرایط بدی قرار داده است . احساس خشم ، تنفر و غم و اندوه وجود انسان را آزرده کرده و دیگر هیچ یک از دستاوردهای بیرونی نیز، به ما شادی و آرامش نمی بخشد و بیش از هر زمان دیگری آزرده و مضطرب هستیم .

روش های قدرتمند یوگا توانایی توجه به درون و لمس و احساس سطوح مختلف درونمان را به ما می آموزد ، یوگا به ما توانایی دست یافتن به درمان و قدرت حقیقی را می دهد ، قدرت حقیقی به معنای حضور کامل در لحظه اکنون ، خلاق بودند بدون هیچ محدودیت ، لذت بردن از کل حیات و مهربان بودن و شاد و با نشاط زندگی کردن .

قدرت حقیقی چنان نیرومند است که دیگر به فکر زورآزمایی نمی‌افتید و اکنون چنین زندگی ای شما را فرا می خواند . در طی راه و مسیر پیش رو به تدریج با شیوه های تازه و تمریناتی قدرتمند ، کم کم به این نکته پی می‌برید که خود قادر هستید تجربه هایتان را بیافرینید و مسئول آفریده هایتان  باشید و شادی و نشاط و آرامش را جایگزین خشم و نفرت و حسادت کنید .

 

چاکرا ها و دستگاه گردش انرژی

 

دستگاه گردش انرژی دارای هفت مرکز یا هفت چاکرا است . عبور انرژی از هر مرکز تجربه متفاوتی در شما ایجاد می‌کند، این تجربه‌ها عواطف هستند . برای درک عواطف و انجام آنچه ما به عنوان درمان به دنبال آن هستیم و دستیابی به قدرت حقیقی لازم است که مکان این مراکز و چگونگی کارکرد آن ها را بشناسیم . دستگاه گردش انرژی هرچند مانند دیگر اعضای بدن ما قابل رویت و شناسایی نیستند ، اما همچون سایر بخش‌های بدن واقعی هستند و توسط تجربه درونی قابل تشخیص میباشند و در واقع آنها تجربه های درونی شما هستند .

 

مراکز انرژی و چاکراها
مراکز انرژی و چاکراها

 

 

 

انرژی از مرکز وچاکرای واقع در تاج سر( ساهاسرارا ) وارد دستگاه گردش انرژی می‌شود ، از ستون مهره ها پایین می رود ، سپس جهت خود را برعکس می کند، از ستون مهره ها بالا می‌رود و از همان جایی که وارد شده بود خارج می‌شود و در همان هنگام انرژی از شش مرکز و چاکرای دیگر نیز خارج میشود .

 

انرژی به دو حالت از دستگاه گردش انرژی خارج میشود :

به حالت ترس و تردید .

به حالت عشق و اعتماد .

هراحساس درد ناکی نشانگر آن است که شما در حالت ترس و تردید سخن می‌گویید و عمل می‌کنید . در واقع هنگامی که انرژی در حالت ترس و تردید مرکزی را ترک می کند ،عواطف دردناک مانند خشم ، حسد ، اندوه و کینه را ایجاد می‌کند و زمانی که انرژی به حالت عشق و اعتماد مرکزی را ترک می‌کند ، مولد عواطف مثبت مانند شادی رضایت و شکرگزاری می باشد .

فردی که می آموزد چگونه مراکز دستگاه انرژی خود را پالایش نموده و انرژی خود را در حالت عشق و اعتماد رها کند به درمان و قدرت حقیقی دست یافته است . در واقع عواطف به شکل یک راهنما به شما خبر می دهند که انرژی چگونه و در کجا دستگاه گردش انرژی شما را ترک کرده است . عواطف دردمند مانع خوشبختی نیستند بلکه علامت هایی هستند که مسیر زندگی سعادتمندانه را به شما نشان می‌دهند و شما هنگامی که با عواطف و دستگاه گردش انرژی و چاکراهای خود آشنا  شوید می توانید تشخیص دهید که هر مرکز چگونه انرژی خود را پخش می‌کند و آیا این انرژی در حالت ترس و تردید خارج شده است یا عشق و اعتماد و به این ترتیب به هوشیاری عاطفی می رسید .

 

فهرست آموزشها ودروس این بخش از روشهای کسب درمان وقدرت حقیقی با یوگا :

 

۱ – تمرینات ترکیبی یوگا برای درمان ترس وخشم وکسب آرامش 

۲ – تمرینات ترکیبی یوگا برای پرورش عشق و نیروی خلاقیت      

۳ – تمرینات ترکیبی یوگا برای پرورش اعتماد بنفس وقدرت بیان  

۴ – تمرینا ترکیبی یوگا برای تعادل بخشیدن به نیروی جنسی      

 

برای دیدن مطالب بیشتر و استفاده از این آموزشها کلیک  کنید .

 

 

 

مطالب مرتبط