آخرین نوشته ها

درمان با یوگا

درمان با یوگا

 

بلندترین سفر زندگی پیمودن راه بین ذهن و دل است و ما انسان ها همه در همین مسیر گام برمی‌داریم ، حرکت به سمت کمال ، یکپارچگی و عشق و این همان درمانی است که همگی آرزویش را داریم و چنانچه بخواهیم در زندگی به بالاترین امکانات و توانایی خود دست یابیم ، باید به این درمان برسیم .

اما آیا ما واقعا نیاز به درمان داریم ؟

 شاید لازم باشد پیش از هر چیز به این سوال پاسخ صحیح بدهیم و البته لازمه آن داشتن شناخت واقع بینانه نسبت به خود و دنیای اطرافمان خواهد بود . خیلی وقت‌ها ، بیماری سالهاست در وجود ماست بی آن که به آن آگاه باشیم و حتی علائم ظاهری آن برایمان نمود داشته باشد . بطورمثال بیماری که با مراجعه به پزشک و گرفتن نتیجه اولین آزمایشات از صدای پزشک خود متعجب می‌شود که چرا اینقدر دیر مراجعه کرده است ؟!  

 در حیطه عواطف ، تجربه ی عواطف نیز به همان گونه و از دشوارترین کارها است . بسیاری از مردم حتی هنگامی که در جوش و خروش هستند نمی‌دانند که خشمگین شده اند و برخی افراد در حالی که غم تنها معاشرشان است نمی دانند که اندوهگین هستند . بیشتر مردم فقط هنگامی به عواطف خود آگاه می شوند که جریان های شدید عاطفی ، زندگی آنها را مختل کرده باشد و چیزی که در تمام این موارد مشهود است عدم هوشیاری عاطفی است . شما به سادگی خود را فراموش کرده اید و تنها زمانی به خود می آید که عملی اتفاق افتاده باشد و چیزی که دراین حالت پیش روی شماست ، خاطره یا نتیجه عمل شما در گذشته است . هوشیاری عاطفی یعنی آگاه بودن به احساسات و عواطف درهر لحظه و این هوشیاری به معنای آگاهی از دردها ، ترسها و هیجانات می باشد ، البته این آگاهی نمی تواند فقط با دانستن و مطالعه ی صرف محقق و ایجاد شود . هوشیاری به عواطف و درمان ، روند و تلاشی است که در طول زندگی و با تلاش مستمر به شکل تمریناتی که در پیش رو به آنها اشاره می‌شود ، قابل حصول می باشد ، روندی که به ایجاد قدرت حقیقی یا نیروی حقیقی خواهد انجامید .

 قدرت حقیقی هماهنگی شخصیت شما با روح شماست . ایجاد قدرت حقیقی به کلی با دستیابی به قدرت بیرونی متفاوت است . ما با راه های کسب قدرت بیرونی به خوبی آشنا هستیم زیرا از دیرباز در این راه کوشیده ایم .

فرآیند درمان و آفرینش قدرت حقیقی ، شما را با ناسالم ترین بخشهای وجودتان روبه‌ رو می‌کند ، قسمت هایی از وجودتان که دیگران ، شما و جهان را سرزنش و داوری می کنند و مورد نفرت و حسد قرار می‌دهند . باید این بخش های وجودتان را شناسایی کنید ، بخش هایی که بیشتر مایل هستند دیگران را تغییر دهند تا اینکه خود دگرگون شوند .

 شما برای آزمودن این بخش میتوانید به جریان عواطف خود دقت کنید و نسبت به آنها آگاه باشید . زمانی را که احساس می‌کنید حق با شماست ، دچار خشم می‌شوید و حالت دفاعی می‌گیرید یا زمانی که احساس اندوه می کنید و خود را سرزنش می نمایید . هر بار که یکی از این موارد و واکنش‌ها را در خود تشخیص می دهید سعی کنید بی آنکه آن را قضاوت کنید با آن بمانید و پراپر آن را حس کنید و نسبت به آن آگاه باشید .

 

 

یوگا به ما کمک می کند تا نسبت به عواطف و کنش‌های درونمان آگاه شویم . یوگا ما را به مرزها و لبه‌های سطوح شخصیتمان هدایت کرده و ما را با تنها لحظه ی حقیقی زندگیمان یعنی لحظه حال آشنا می‌کند که در آن ، درمان و قدرت حقیقی شکل میگیرد .

 

بار دیگر باید سوال ابتدای بحث را یادآور شویم و آن اینکه منظور از درمان با یوگا چیست و آیا ما نیاز به درمان داریم  ؟

برای پاسخ دادن به این سوال و درک موضوع بایستی کمی به عقب باز گردیم . از بدو تولد نژاد بشر نیاز به احساس امنیت و ارزشمند بودن توجه انسان را به بیرون و خارج از خود معطوف کرده است . ما به بررسی و استخراج مواد معدنی و پرورش گیاهان و حیوانات پرداختیم تا آنها را در خدمت خود به کار گیریم و در این روند به قدری به توجه به بیرون عادت کردیم که دیگر از درون خود غافل گشتیم . ساختن سرپناه ، یافتن غذا ، بزرگ کردن فرزندان و فرستادن آنها به مدرسه به انسانهای بیشماری احساس امنیت و ارزشمند بودن داده است اما با وجود آن که این نیازها هنوز در ما وجود دارد ، توجه به بیرون و تلاش در این زمینه دیگر ما را راضی نمی‌کند و احساس خلاء ای که حاصل سالها و قرنها بی توجهی به درون و احساسات و عواطفمان بوده ، امروز ما را در شرایط بدی قرار داده است . احساس خشم ، تنفر و غم و اندوه وجود انسان را آزرده کرده و دیگر هیچ یک از دستاوردهای بیرونی نیز، به ما شادی و آرامش نمی بخشد و بیش از هر زمان دیگری آزرده و مضطرب هستیم .

روش های قدرتمند یوگا توانایی توجه به درون و لمس و احساس سطوح مختلف درونمان را به ما می آموزد ، یوگا به ما توانایی دست یافتن به درمان و قدرت حقیقی را می دهد ، قدرت حقیقی به معنای حضور کامل در لحظه اکنون ، خلاق بودند بدون هیچ محدودیت ، لذت بردن از کل حیات و مهربان بودن و شاد و با نشاط زندگی کردن .

قدرت حقیقی چنان نیرومند است که دیگر به فکر زورآزمایی نمی‌افتید و اکنون چنین زندگی ای شما را فرا می خواند . در طی راه و مسیر پیش رو به تدریج با شیوه های تازه و تمریناتی قدرتمند ، کم کم به این نکته پی می‌برید که خود قادر هستید تجربه هایتان را بیافرینید و مسئول آفریده هایتان  باشید و شادی و نشاط و آرامش را جایگزین خشم و نفرت و حسادت کنید .

 

چاکرا ها و دستگاه گردش انرژی

 

دستگاه گردش انرژی دارای هفت مرکز یا هفت چاکرا است . عبور انرژی از هر مرکز تجربه متفاوتی در شما ایجاد می‌کند، این تجربه‌ها عواطف هستند . برای درک عواطف و انجام آنچه ما به عنوان درمان به دنبال آن هستیم و دستیابی به قدرت حقیقی لازم است که مکان این مراکز و چگونگی کارکرد آن ها را بشناسیم . دستگاه گردش انرژی هرچند مانند دیگر اعضای بدن ما قابل رویت و شناسایی نیستند ، اما همچون سایر بخش‌های بدن واقعی هستند و توسط تجربه درونی قابل تشخیص میباشند و در واقع آنها تجربه های درونی شما هستند .

 

مراکز انرژی و چاکراها
مراکز انرژی و چاکراها

 

 

 

انرژی از مرکز وچاکرای واقع در تاج سر( ساهاسرارا ) وارد دستگاه گردش انرژی می‌شود ، از ستون مهره ها پایین می رود ، سپس جهت خود را برعکس می کند، از ستون مهره ها بالا می‌رود و از همان جایی که وارد شده بود خارج می‌شود و در همان هنگام انرژی از شش مرکز و چاکرای دیگر نیز خارج میشود .

 

انرژی به دو حالت از دستگاه گردش انرژی خارج میشود :

به حالت ترس و تردید .

به حالت عشق و اعتماد .

هراحساس درد ناکی نشانگر آن است که شما در حالت ترس و تردید سخن می‌گویید و عمل می‌کنید . در واقع هنگامی که انرژی در حالت ترس و تردید مرکزی را ترک می کند ،عواطف دردناک مانند خشم ، حسد ، اندوه و کینه را ایجاد می‌کند و زمانی که انرژی به حالت عشق و اعتماد مرکزی را ترک می‌کند ، مولد عواطف مثبت مانند شادی رضایت و شکرگزاری می باشد .

فردی که می آموزد چگونه مراکز دستگاه انرژی خود را پالایش نموده و انرژی خود را در حالت عشق و اعتماد رها کند به درمان و قدرت حقیقی دست یافته است . در واقع عواطف به شکل یک راهنما به شما خبر می دهند که انرژی چگونه و در کجا دستگاه گردش انرژی شما را ترک کرده است . عواطف دردمند مانع خوشبختی نیستند بلکه علامت هایی هستند که مسیر زندگی سعادتمندانه را به شما نشان می‌دهند و شما هنگامی که با عواطف و دستگاه گردش انرژی و چاکراهای خود آشنا  شوید می توانید تشخیص دهید که هر مرکز چگونه انرژی خود را پخش می‌کند و آیا این انرژی در حالت ترس و تردید خارج شده است یا عشق و اعتماد و به این ترتیب به هوشیاری عاطفی می رسید .

 

فهرست آموزشها ودروس این بخش از روشهای کسب درمان وقدرت حقیقی با یوگا :

 

۱ – تمرینات ترکیبی یوگا برای درمان ترس وخشم وکسب آرامش 

۲ – تمرینات ترکیبی یوگا برای پرورش عشق و نیروی خلاقیت      

۳ – تمرینات ترکیبی یوگا برای پرورش اعتماد بنفس وقدرت بیان  

۴ – تمرینا ترکیبی یوگا برای تعادل بخشیدن به نیروی جنسی      

 

برای دیدن مطالب بیشتر و استفاده از این آموزشها کلیک  کنید .

 

 

 

نوشته دارای فایل صوتی

در نظر داشته باشید که وقتی زباله ای روی زمین می اندازید ، قامتی برای برداشتن آن باید خمیده شود . لطفا بیشتر به اتفاقات ای که در اطرافتان رخ میدهد توجه کنید .

سرگرمی
کندالینی یوگا

کندالینی یوگا

امروزما شاهد این هستیم که عده ی زیادی بدلیل وجودعلاقمندان به یوگا و کندالینی یوگا اقدام به ارائه مطالب آموزشی با ادعای بیداری کندالینی درچند ماه وحتی درچند هفته می نمایند وبعد ازمتحمل کردن هزینه های زیاد برای این مشتاقان آنها را بی هیچ دستاوردی وحتی نا امید رها می کنند  .

البته از نظر وجود امکان ، کندالینی می تواند در لحظه ای بیدار شود  اما سوال اینست برای چه کسی ، و حتما می دانید که برای شخصیتی چون بودا این اتفاق چندین سال طول کشید .

کندالینی مانند دریایی از انرژیست که درپشت یک سد قرار دارد ؛ چنانچه این امکان وجود داشته باشد و یا شما بتوانید این سد را خراب کنید چه اتفاقی خواهد افتاد ، در آنصورت مطمئنا آب دریاچه به یکباره وارد رودخانه شده ونه تنها تمام  رودخانه  و سواحل زیبای آنرا بلکه  حتی روستاها و شهرهای آن منطقه را خراب خواهد کرد .

اما چنانچه شما از پشت سد کانال های عریضی به سرتاسر مناطق و زمین های اطراف بکشید وبا احداث دریچه هایی برروی دیواره ی سد وباز نمودن درهای آن ، آب را به مقدار کافی ومورد نیاز ومتناسب با ظرفیت کانالها هدایت کنید  درآنصورت بزودی شاهد شکوفایی و سرسبزی زمینهای اطراف ورشد وسعادت مردم آن منطقه خواهید بود .

بنابراین شکستن سد کندالینی وآزادسازی یکباره وبی موقع آن می تواند برای هرکسی مخرب وزیان آورباشد وآنچه که به عنوان آموزه ودرس اول درموضوع روش آزاد سازی کندالینی  باید به آن توجه داشت این است که بایستی درمقابل چنین ادعاهایی هشیار باشیم وپیش ا زهرچیز کندالینی یوگا را بعنوان جزئی از زندگی بدانیم وآنرا زندگی کنیم .

چنانچه از علاقمندان به کندالینی  و  روش قدرتمند این شاخه از یوگا هستید ، مجموعه ای اصولی و پر قدرت ، با نام روش بیدارسازی کندالینی برای دانلود و استفاده در دسترس قرار گرفته که مجموعه ای آموزشی  برای علاقمندانی است که مایلند با روش اصولی وموثر در زمینه  بیدارسازی کندالینی  آشنا شده و آنرا بکارگیرند .

لازم به توضیح است که این آموزش ها نه برمبنای صرفا اطلاعات منابع مختلف ، بلکه بخشی از تجربیات نگارنده آن می باشد که در چهار بخش مجزا ارائه خواهند شد .

جهت ادامه و دانلود کلیک بفرمایید .

 

 

نوشته دارای ویدئو آپارات

در نظر داشته باشید که وقتی زباله ای روی زمین می اندازید ، قامتی برای برداشتن آن باید خمیده شود . لطفا بیشتر به اتفاقات ای که در اطرافتان رخ میدهد توجه کنید .

اصول تناسب اندام

اصول تناسب اندام با ورزش

اصول تناسب اندام با ورزش .

حرکات یوگا برای ستون فقرات وعضلات پشت

 

حالت پیچ ستون فقرات

۱ – جهت انجام حالت پیچ ستون فقرات روی زمین نشسته وپاها را صاف درمقابل خود دراز کنید وپای راست خود را از زانوی خم کرده وکف پا را سمت بیرون زانوی چپ ( مطابق تصویر ) روی زمین قرار دهید .

۲ – پشت و ستون فقرات وگردن در یک خط راست وکاملا صاف باشد ودر این حالت سر را از محور گردن به سمت راست برگردانید وبه عقب نگاه کنید و دست راست را از پشت روی زمین قرار دهید وتکیه گاه کنید ودست چپ را مماس ودر کنار ساق پای راست قرار دهید .

۳ – به مدت ۳۰ ثانیه درحالی که همچنان ستون فقرات خود را صاف نگه داشته وبه عقب نگاه میکنید ، ای حالت را حفظ کرده وبعد به حالت عادی بازگردید .

۴ – کمی استراحت کنید و بعد قرینه ی این حرکت را انجام دهید .

 

اثرات : این حرکت ، تمامی مهره های ستون فقرات را روی هم چرخش داده و باعث ماساژ دیسک ها و اعصاب وعضلات اطراف ستون فقرات می شود همچنین تنبلی روده ها ، کبد و لوزالمعده را برطرف می کند .

 

 

حرکات یوگا برای ستون فقرات و عضلات پشت
حرکات یوگا برای ستون فقرات و عضلات پشت

 

حرکت ملخ

۱- برای انجام حرکت ملخ روی شکم دراز بکشید ودست ها را با آرنج های صاف وکشیده زیر کشاله ای ران روی زمین قرار دهید .

۲-   پاها را بصورت کشیده به هم بچسبانید وبا صاف کردن آرنج ها ، دست ها را منقبض کنید .

۳- چانه را روی زمین بگذارید وپاها را با زانوهای صاف بصورت آرام بالا بیاورید .

۴- بعد از ۱۰ تا ۱۵ ثانیه مکث ، به آرامی به حالت عادی برگشته و پاها را روی زمین قرار داده و استراحت کنید .

 

اثرات : این حرکت یوگا باعث تقویت عضلات و ستون فقرات و اندام های شکم وداخل لگن مانند مثانه و روده ها می شود .

 

حرکات یوگا برای ستون فقرات و عضلات پشت
حرکات یوگا برای ستون فقرات و عضلات پشت

 

 

 

 

 

یوگا در فراسوی خرد

خرد و یوگا
خرد و یوگا

 

شما اگربدنبال درمان هستید و یا چنانچه بدنبال آرامش باشید درهرحال یک جوینده هستید و واقعیت اینست که مادرتمامی عرصه های زندگی حقیقتا یک جوینده هستیم و آنچه به دنبال آن هستیم متاعی ست بنام حقیقت .

البته گفتن این مطلب با توجه به عصری که درآن زندگی می کنیم و خیل مطالب و موضوعات مختلف چه در عرصه دنیای مجازی و چه دردنیای کتاب و روزنامه ها و وسایل ارتباط جمعی خیلی عجیب نخواهد بود ، چرا که درخیلی از موارد آنچه را ما بعنوان موضوعی واحد بدنبال آن هستیم  در تضاد با یکدیگر خواهیم یافت و این موضوع کارما را برای جستجو بسیار مشکل و بعضا ناممکن می سازد.

درواقع می توان گفت هردو موضوع درمان و آرامش ازیک جنس هستند و وقتی ما از نداشتن آرامش درخودمان صحبت می کنیم به نوعی بر لزوم انجام کار درمان تاکید داریم و شاید این تنها کیفیت وشکل موضوع ست که این دو را ازهم جدا می کند .

شاخه ای از روش های مبتنی برعلم ورزش ، حرکات و ورزش یوگاست . یوگا بعنوان باقدمت ترین روش در سیر تکامل روحی وکسب آرامش وسلامت جسمی پیشنه ای چند هزارساله دارد . یوگا در هندوستان زمانی ابداع شد که افراط و تفریط و باورهای جمعی و روش ها و فلسفه های گوناگون به اوج خود رسیده بود . یوگی ها دراصل  افرادی خردمند بودند و اعتقاد داشتند که باانجام فنون جسمی و فکری یوگا فرد ازقالب نگرشهای و قضاوت های شخصی واحساسی و باورها و تعصب های فردی رها شده , مسائل و رویدادها را همان طور که هستند و واقعیت دارند درک می کند . به طور کلی کسی که دراین راه تجربه و تمرین دارد این تعادل درتمام ابعاد زندگی او باید آشکار باشد ، مثلا درکارکردن , معاشرت , غذا خوردن , خوابیدن , حرف زدن ……..واین خصوصیات درنهایت ، نوعی توازن دراحساسات و رفتار واندیشه خواهد بود که  به کسب آرامش و سلامت روحی و جسمی می انجامد .

ازاینرو یوگا به معنای دانش  انسان است . یوگا به سادگی دین نیست , کل دانش بشر است  . یوگا دانش فرا رفتن از آشفتگی ست , دانش آگاهی خود را کامل کردن و شما تنها زمانی کامل می شوید که از بخشها فراتر روید . بنابراین یوگا نه دین است نه دانش هردو ست یا به زبانی دیگر ازهردو فراتر می رود و برای همین است که هرکس با هر دینی که دارد می تواند ازیوگا بهره ببرد , یوگا می تواند هرکسی با هر اندیشه ای را یاری دهد .

البته می بایست دررابطه با یوگا با عقل و خرد خود پیش بروید اما تنها برای اینکه به پهنه ی چیزهایی که با خرد جور درنمی آیند پرش کنید . زیرا چیزی که می توانید درکش کنید ( چیز بخردانه ) نمی تواند سرچشمه ی چیزهای دیگر باشد , چرا که حد و مرز دارد . سرچشمه می بایست از شما بزرگتر باشد , سرچشمه ای که شما و هرچیز دیگر و همه ی گیتی از آن آمده است و بار دیگربه آن  بازمیگردد .

یوگا پا فشاری نمی کند که انسان بایست خردگرا باشد بلکه تنها به ما یادآوری می کند که عقل و خرد جایی پایان می پذیرد و انسان باید بجایی برسد که درآن نابخردی را احساس کرده و مرزها وتنگناهای خرد را درک کند . همه ما این مرزها وتنگناها را درزندگی خود تجربه نموده ایم ، لحظاتی که چهارچوبهای عقل و خرد در انتخاب و یا احساس ما را یاری نمی کنند و درآن دیگر نقشی ندارندو در واقع شما خود را درمرز یک پایان می یابید ، پایانی که آغاز یک راز و دنیایی ست بنام فراسو .

اما شما تنها از مرز خرد ونه پیش از آن است که می توانید به سرچشمه ی رازها بپرید ، شما تنها زمانی می توانید بپرید که خرد را تا نهایت منطقی اش کش داده باشید , به نقطه ای که خرد نمی تواند از آن فراتر رود و فراسو همچنان دربرابرتان است .

شما دراین حالت  همه ی چیزی راکه خرد می تواند دریابد دریافته اید . وحالا به چیزی برخورد کرده اید که خرد نمی تواند درکش کند و اگربخواهید بپرید می بایست خرد را پشت سر بگذارید , نمی توانید با خود خرد پرش انجام دهید , ایمان همین است . ایمان ضد خرد نیست , فراتر از آن است . ایمان ضد منطق نیست , غیر منطقی است .

یوگا روش آوردن شما به سرحد خرد است و نه تنها روشی برای به مرز کشاندن شما بلکه همچنین یک روش پریدن است .

ازاین روی می توان گفت که امروزه فنون و روش های یوگا و قوانین مربوط به آن درجهت رسیدن به سلامت کامل که شامل سلامت جسم , احساسات و ذهن می شود مورد استفاده مردم سراسر دنیا قرار گرفته و هر روز توجه عده ی بیشتری به این سمت و این سبک جلب می شود . 

برای مطالعه بیشتر کلیک کنید .